پرده زبرا یکی از محبوب‌ترین پرده‌های مدرن هست. از این پرده به‌عنوان پرده آشپزخانه، پرده اتاق خواب، پرده اداری و یا برای سایر فضاها استفاده میشه. به‌همین‌دلیل بعد از خرید پرده و چند سال استفاده و کثیف‌شدن، این پرده نیاز به شستشو داره. تا مثل روز اول تمیز و قابل استفاده بشه. شستن پرده زبرا، طبق گفته مشتری‌های ما یکی از دغدغه‌های اصلی هست. و متاسفانه محتوای مناسب و کاملی برای شستشوی پرده زبرا در اینترنت وجود نداشت. به‌همین‌دلیل تصمیم گرفتیم تا آموزش کامل شستشوی پرده زبرا رو بصورت یک فیلم کامل از ابتدای درآوردن پرده تا شستن و بعد نصب مجدد پرده برای شما آماده‌کنیم. تا به‌راحتی بتونین در منزل این کار رو انجام بدین.

فیلم آموزش شستشوی پرده زبرا

برای راحتی بیشتر شما تمام مواردی که در بالا بهش اشاره کردیم رو بهمراه کمی شیطنت! بصورت یک فیلم چند دقیقه‌ای آموزش شستشوی پرده زبرا حاضرکردیم. که امیدوارم ببینید و براتون مفید باشه.

راستی برای دیدن مدل‌های پرده زبرا و آشنایی بیشتر با این پرده روی دکمه زیر کلیک کنید و با ما تماس بگیرین تا کاملا راهنماییتون کنیم.

روش باز کردن پرده زبرا

قدم اول در شستشوی پرده زبرا اینه که پرده رو از محلی که نصب‌شده بازکنید. برای این کار اول از همه باید با استفاده از زنجیر پرده رو به بالا جمع کنید. تا پرده در قاب خوش بطور کامل جمع بشه. بعد از اینکه پرده رو به طور کامل بالا جمع کردید؛ باید قاب رو از بست‌های نگهدارنده جدا کنید. فرقی نمیکنه که پرده شما بصورت سقفی نصب شده باشه؛ یا با استفاده از پایه دیواری نصب شده باشه. درهرصورت بست نگهدارنده پرده داخل شیارهای موجود در پروفیل پرده کلیک‌شده؛ و باید این بست‌ها رو از قاب پرده جدا کنید.

بطورکلی بست‌های نصب پرده زبرا دو شکل دارند. البته تقریبا عملکرد مشابهی دارند. و روش اتصال هر دو نوع “زبانه و شیار” هست. دو عکس زیر تصاویر دو نوع بست متفاوت پرده زبرا هست. که به ترتیب روش بازکردن پرده رو در هر حالت میتونین در ادامه بخونین.

انواع بست پرده زبرا

بطورکلی بست‌های نصب پرده زبرا دو شکل دارند، البته تقریبا عملکرد مشابهی دارند و روش اتصال هر دو نوع “زبانه و شیار” هست. دو عکس زیر تصاویر دو نوع بست متفاوت پرده زبرا هست که به ترتیب روش بازکردن پرده رو در هر حالت میتونین در ادامه بخونین.

بست پرده زبرا
بست پرده زبرا

اگر بست پرده شما از نوع بست1 باشه؛ برای بازکردن پرده باید زبانه فنری مشخص‌شده در شکل رو به سمت داخل فشاربدین. تا قاب پرده شما از جلو آزادبشه. و بعد از آزادشدن پرده از جلو، میتونین قاب رو از پشت هم از روی زبانه بست دربیارین. و مجموعه قاب پرده رو آزادکنین.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره2 هست؛ باید زبانه فنری که در تصویر مشخص‌شده رو به سمت بالا فشاربدین تا قاب پرده زبرا شما از جلو آزادبشه. و بعد از آزادشدن پرده از جلو، میتونین قاب رو از پشت هم از روی زبانه بست دربیارین. و مجموعه قاب پرده رو آزادکنین و کار شستشوی پرده زبرا رو انجام بدین.

چجوری پرده زبرا رو بشوریم؟

بعد از اینکه قاب پرده زبرا رو از بست‌ها جداکردین. به یک سطح تمیز و صاف برای پهن‌کردن پرده روی زمین احتیاج دارین. این محل میتونه حیات، پشت‌بام یا حتی کف حمام باشه. توصیه میکنم قبل از شروع شستشوی پرده زبرا کف محل شستشو رو به‌خوبی شستشوبدین. تا عاری از هرنوع کثیفی و یا چربی باشه. در این مرحله باید پرده رو به‌طورکامل بازکنید و روی زمین پهن‌کنید. بعد از اون پرده رو با آب ولرم خیس‌کنید تا گردوغبار روی سطح پارچه ازبین‌بره و تمام سطح پرده بطور کامل خیس بشه.

شستن پرده با ابر

در مرحله بعد باید با استفاده از ابر نرم و مواد شوینده ضعیف و رقیق مثل شامپو فرش، شامپو بچه و یا مایع ظرفشویی ابر رو کفی کنید. و کار شستشوی پرده زبرا رو انجام بدین. حواستون باشه به هیچ‌وجه از مواد رنگ‌بر و سفیدکننده استفاده نکنید. چون باعث آسیب به بافت پارچه زبرا و احتمالا رنگ‌پریدگی پرده میشه. سعی کنید با صبر و حوصله و با دقت تمام سطح پرده و قاب و زنجیر و تمام متعلقات پرده رو شستشو بدین. بعد از تموم‌شدن کار شستشوی یک طرف پرده، کل پرده رو بلند کنید؛ و پشت و رو کنید؛ و پشت پارچه رو هم با دقت شستشو بدین. بهتره که با حوصله بیشتر سمت داخلی پرده رو هم شستشو بدین. تاکید میکنم که برای شستشوی پرده صبر و حوصله و دقت بیشتری صرف‌کنید. تا به پرده‌تون موقع شستشو آسیبی وارد نشه.

آب‌کشی پرده زبرا

بعد از اینکه پرده رو با استفاده از ابر و کف شستشو دادین؛ باید با استفاده از آب ولرم یا سرد اون رو به‌طورکامل آب‌کشی کنین. سعی کنید با استفاده از فشار آب تمام کف موجود روی سطح پرده رو پاک کنید. به‌طوری‌که کاملا پرده شما شسته و عاری از کف بشه. موقع آب‌کشی تمام متعلقات پرده رو هم میتونین با آب شستشوبدین. چون بطور معمول پروفیلها آلومنیوم هست. و نگرانی از بابت زنگ‌زدگی وجودنداره.

آویزان کردن پرده

بعد از اون پرده رو با استفاده از قلاب آویزان کنید. تا آب موجود روی سطح پرده تخلیه بشه. و به‌تدریج پرده خشک بشه. بهتره بعد از آویزان‌کردن پرده مجددا اون رو برای بار آخر آبکشی کنید. تا خیالتون از همه چیز راحت بشه. پرده رو در حالت باز به حالت آویزان رها کنید. تا بعد از چند ساعت خشک بشه. و بتونین مجددا ازش استفاده کنید. حواستون باشه برای خشک‌کردن سریع‌تر پرده از سشوار یا گرمادهنده‌های مشابه استفاده نکنید. چون اکثر پارچه‌های زبرا از الیاف نایلون بافته‌شدن و حرارت سشوار حتی روی درجه کم ممکنه باعث دفرمگی و خرابی پرده شما بشه. فقط کافیه بعد از شستشوی پرده زبرا اون رو در معرض گردش هوا قراربدین. تا به تدریج با عبور هوا خشک بشه.

نصب مجدد پرده زبرا

خوب بعد از اینکه با صبر و حوصله کار شستشوی پرده زبرا رو انجام دادین. و پرده بعد از آبکشی بطور کامل خشک شد، پرده رو مجددا در قاب خودش جمع کنید. و به محل نصب منتقل کنید. حواستون باشه موقع جمع‌کردن پرده قاب پرده رو بصورت کاملا افقی نگه دارید. تا باعث کج جمع‌شدن پرده نشه.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره1 هست، برای جاانداختن پرده ابتدا پرده رو از پشت قاب به زبانه پشتی بست جابندازین و با چرخوندن پرده به سمت بالا قفل فنری بست عمل میکنه و پرده داخل بست ها چفت میشه.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره2 هست، برای جاانداختن پرده، ابتدا پرده رو از پشت قاب روی زبانه پشتی جابندازین. و با فشاردادن پرده لبه جلویی بست به هم بست داخل شیار قاب پرده جا میفته و میتونین از پرده استفاده کنین.

بعد از نصب پرده بهتره به مدت یک روز پرده رو در حالت باز قراربدین. تا هم بطور کامل خشک بشه و هم یراق‌آلات داخل قاب پرده با جریان هوا به طور کامل خشک بشه.

خسته نباشین. پرده شما شسته شد و آماده استفاده هست.

پرسش و پاسخ شستشوی زبرا

لطفا نظرتون رو در مورد این مطلب آموزشی و فیلم آموزشی شستشوی پرده زبرا از طریق قسمت زیر بیان کنید تا به ما برای تولید مطالب مفید و کاربردی کمک کنه. علاوه‌براین میتونین هر گونه سوالی در مورد روش شستشوی پرده زبرا دارین از همین طریق بپرسین تا بتونیم راهنماییتون کنیم.

106 دیدگاه ها

 1. سلام واقعا ممنونم

 2. خیلی خوب بود
  فقط اینکه چه اشکالی داره پرده رو ببندیم بعد سر جای خودش باز کنیم تا خشک شه آخه جای قلاب و آویزون کردن نداریم

 3. سلام وقت بخیر. اگر بست‌های پرده‌ زبراتون شل شده حتما پرده رو باز کنید و پیچها رو محکم کنید. چون اگر اینطور باشه موقع حرکت دادن پرده خداینکرده احتمال سقوط پرده هست.

 4. لطفا گیر ه و آویزون کردنش برای خشک شدن هم فیلم بزارید ممنون از ویدیو خوبتون

 5. درود و سپاس فروان ،خیلی عالی وساده آموزش شتشو رو فرمودیید ولی من یک مشکل دارم پیچ بست ها اگر درست گفته باشم بسیار شل هست میترسم کنده بشه دیگه نتونم بزنم ،در هر صورت کمال تشکر وقدردانی رو ازتون دارم واقعاً ممنونم 🙏🙏

 6. ممنونم بسیارمفید وعالی

 7. مشکل اینجاست که ما همچین حیاطی نداریم که بتونیم بشوریم حیاط اشتراکی آپارتمان هم که نمیشه

 8. یکی فیلم بردار رو بگیره غش کرد😂

 9. ممنون خیلی خوب توضیح دادین

 10. عالی بود ممنون از شما

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تمام وجود از این همه لطف و محبتی که نسبت به ما در کامنت‌ها دارین ممنونیم و باعث خوشحالی و افتخار ماست که محتوای مناسب و درخور سلیقه شما عزیزان درخصوص شستشوی پرده زبرا آماده کردیم.

پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو هم بخون

اگر دوست دارین مدلهای پرده زبرا رو ببینین و با نحوه خرید پرده زبرا آشنا بشین با استفاده از دکمه زیر میتونین وارد صفحه اختصاصی این پرده بشین و اطلاعات کامل رو به دست بیارین.

من هاتف شاهسوند هستم، مدیر فروش مجموعه پررنگ.
نزدیک به 10 سال در زمینه پرده های مدرن سابقه فعالیت دارم و این متن را در خصوص شستشوی پرده زبرا بر اساس دانش و تجربه خود برای راهنمایی بیشتر شما در انتخاب پرده نوشتم.
به شما پیشنهاد میکنم برای پوشش پنجره های خود حتما از پرده های مدرن و مینیمال استفاده کنید، به راحتی میتونین از طریق راه های ارتباطی زیر با من بطور مستقیم تماس بگیرین…

4.5/5 - (13 امتیاز)