پرده پشت سینک آشپزخانه

اگه سینک ظرفشویی آشپزخونتون جلوی پنجره هست، احتمالا برای انتخاب پرده پشت سینک با چالش‌های مختلفی برخورد کردین. توی این مطلب سعی میکنیم تا بهترین راهکار رو در اختیارتون قرار بدیم. پس حتما ادامه مطلب رو مطالعه کنین.

بهترین پرده پشت سینک آشپزخانه

از بین انواع پرده‌های مدرن، بهترین و مناسب‌ترین پرده  پشت سینک ظرفشویی آشپزخانه، پرده پلیسه هست.
این پرده امکان نصب داخل قاب پنجره رو داره و هیچ فضایی از آشپزخونه شما کم نمیکنه و حتی موقع شستشوی ظروف دیگه نیاز نیست پرده رو بالا جمع‌کنین. چراکه پرده روی پنجره شما نصب‌شده و با شیر فاصله مناسبی داره. علاوه‌براین پرده با پنجره بازوبسته میشه. و درصورتی‌که پنجرتون باز میشه دیگه نگران برخورد پنجره با پرده نیستین. و اگر هم پنجرتون از بالا بازشو هست، و یراق دوحالته پنجره‌ یوپی‌وی‌سی روش نصبه به راحتی میتونین بطور کامل پنجره رو بازکنین و پرده با پنجره بازوبسته میشه.

مشکلات پنجره پشت سینک آشپزخانه

پرده پشت سینک ظرفشویی

شما هم پنجره آشپزخانه‌تون دقیقا پشت سینک ظرفشویی قرار داره؟ به نظرتون پرده پشت سینک چه ویژگی مهمی داره؟
نمیدونم چه قانون نانوشته‌ای وجود داره، که خیلی از طراح‌های دکوراسیون داخلی و معماران و آرشیتکت‌ها طراحی کابینت و لوله‌کشی‌ها رو براساس این قرار میدن که سینک آشپزخانه باید زیر پنجره قرار بگیره!

پرده پشت سینک ظرفشویی

خوب اولین مشکلی که به‌نظرم میرسه، این هست که فضای بسیارمهمی از بالای سینک ظرفشویی برای نصب کابینت ازبین‌میره. و این فضای مهم دقیقا بهترین‌جا برای قرارگرفتن سبد آبچکان ظرف‌ها هست. که با وجود پنجره این فضا ازبین‌میره و فرد رو مجبور میکنه از فضای راست و چپ سینک برای خشک‌کردن ظرف‌ها استفاده‌کنه. از طرف دیگه سینی‌های تعبیه‌شده روی سینک‌ها هم معمولا اونقدر بزرگ نیستن تا حجم ظرف مناسبی رو توی خودشون جابدن.

مشکل بعدی که به‌خاطر قرارگرفتن سینک جلوی پنجره ایجاد میشه، در طراحی پنجره است. خوب طبیعتا هر سینک یک شیر ظرفشویی روش نصب میشه، و معمولا شیرهای سینک آشپزخونه علم‌های بلندی دارن، که باعث میشه ظرف‌های بزرگتری رو بشه زیر شیر سینک ظرفشویی شستشوداد. با بلندشدن شیر ظرفشویی، مشکل برخورد لنگه بازشو با شیر ظرفشویی پیش میاد. و در مواردی بطور کل مانع بازشدن پنجره میشه. که خوب این واقعا آزاردهنده است. چراکه پنجره آشپزخونه رو میشه به‌عنوان مهم‌ترین بازشو خونه در نظر گرفت. و بازنشدن اون میتونه مشکلات زیادی برای تهویه هوای خونه ایجادکنه.

پرده پشت سینک ظرفشویی

مشکل بعدی که قرارگرفتن سینک جلوی پنجره ایجادمیکنه، دسترسی سخت‌تر به دستگیره پنجره برای بازوبسته کردن پنجره هست. چراکه طبیعتا با وجود کابینت شما حداقل 60سانتیمتر از پنجره دور میشین، و بخاطر فاصله پنجره از زمین ارتفاع دستگیره پنجره هم از کف زمین زیاد میشه. و خوب برای افرادی که قد متوسط یا کوتاهی دارن اغلب دسترسی به دستگیره پنجره بسیار سخت میشه.

حالا باید ببینیم که پرده پشت سینک ظرفشویی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشه؟

مشکلات پرده

خوب بریم سراغ مشکللاتی که در مورد پرده آشپزخانه ایجاد میشه.
وقتی سینک جلوی پنجره آشپزخونه قرارمیگیره، طبیعتا فاصله خیلی کمی بین شیر ظرفشویی و پنجره باقی میمونه. که این باعث میشه اولا نشه هرنوع پرده‌ پشت سینک رو توی این فضا نصب کرد. چون مثلا پرده‌های پانچ و پرده‌های دراپری سنتی به‌خاطر حجمی که دارن، و چین‌خوردن پارچه، نمیتونن توی این فضا نصب بشن. و درصورت نصب پرده مزاحمت زیادی برای سینک ظرفشویی ایجاد میکنه. و عملا کار پشت سینک رو مختل‌میکنه. علاوه‌براین موقع شستشوی ظرف‌ها یا موادغذایی آب به اطراف پرت میشه، و باعث کثیف‌شدن پرده میشه. که خوب اینم خیلی آزاردهنده است. و مدام مجبورین پرده رو جمع‌کنین و یا به‌سرعت پرده رو بشورین.
به این وضعیت بازشدن نصف و نیمه پنجره رو هم اضافه کنین. و برخورد پنجره با پرده و شکم‌دادن اون که دیگه مصیبت رو چند برابر میکنه.

پس برای پرده پشت سینک ظرفشویی چه باید کرد؟

این مطلب رو هم بخونید:

پرده پشت پنجره‌ای

چه پرده ای مناسب پشت سینک ظرفشویی است؟

پرده پشت سینک ظرفشویی

باتوجه به تمام مشکلاتی که گفتم اولین پیشنهاد من اینه که کلا پرده‌های کلاسیک و حتی پرده پانچ رو هم از لیست انتخاب‌هاتون برای پرده پشت سینک بطور کامل حذف کنین. چرا که این پرده‌ها اصلا مناسب این فضا نیست. و باعث دردسر شما خواهدبود. بجای اون باید از پرده‌های مدرن و بالارو استفاده کنین.
انواع پرده های بالارو که احتمالا میتونین برای پرده پشت سینک ظرفشویی ازش استفاده کنین، رو میشه بصورت زیر فهرست کرد:

اینها انواع پرده‌هایی هستن که بالارو هستن. و فضای کمی برای نصب پشت سینک ظرفشویی نیاز دارن. بالاروبودن پرده بهتون کمک میکنه پرده رو کمی بالاتر جمع کنین و مانع برخورد قطرات آب و روغن به پرده بشین. و علاوه‌براین پوشش پنجره‌تون رو هم حفظ کنین. و خیلی راحت کار شستشو رو انجام بدین.

پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو هم بخون

من سید محمد فعال علوی هستم، مدیر و موسس مجموعه پررنگ.
نزدیک به 13 سال در زمینه پرده های مدرن سابقه فعالیت دارم و این متن را در خصوص پرده پشت سینک براساس دانش و تجربه خود برای راهنمایی بیشتر شما در انتخاب پرده نوشتم.
به شما پیشنهاد میکنم برای پوشش پنجره‌های خود حتما از پرده‌های مدرن و مینیمال استفاده کنید، به راحتی میتونین از طریق راه های ارتباطی زیر با من بطور مستقیم تماس بگیرین.

به این مطلب امتیاز دهیدpost